Framtidens företag kommer inte bara använda AI för att analysera verksamheten, utan för att koordinera, rekommendera och i vissa fall även driva arbete framåt autonomt. Det var ett av huvudbudskapen under årets SAP Sapphire i Madrid, där SAP målade upp visionen om “The Autonomous Enterprise”. Budskapet från SAP:s vd Christian Klein var samtidigt tydligt: ryktena om affärssystemens död är kraftigt överdrivna. Tvärtom är ERP hjärnan som får enterprise AI att fungera i praktiken. Implemas Patrik Sundeborn var en av många på plats i Madrid för att följa utvecklingen.
Hallå där, Patrik Sundeborn, vad var den viktigaste insikten från årets SAP Sapphire?
– Min viktigaste insikt är att SAP tar ett tydligt steg mot nästa generations ERP, där AI integreras direkt i affärsprocesserna och driver visionen om “The Autonomous Enterprise”.
Det blev särskilt tydligt genom SAP:s nya strategiska partnerskap och satsningar på AI, workflow-automation och agentbaserade processer direkt i verksamhetskritiska applikationer med bland andra n8n, Anthropic, NVIDIA och Palantir Technologies.
Det handlar inte längre bara om AI som stöd för användaren, utan om AI-agenter som kan förstå, resonera och i vissa fall självständigt driva processer inom exempelvis finans, supply chain och operations. För mig känns det som ett tydligt skifte i hur framtidens affärssystem kommer att fungera.
SAP pratade också mycket om “The Autonomous Enterprise”, vad innebär det?
– I grunden handlar visionen om “The Autonomous Enterprise” om att AI kan hjälpa till att koordinera och driva arbete, och i förlängningen verksamheten, framåt mer självständigt. Alltså inte bara svara på frågor eller analysera data, utan faktiskt stötta verksamheten i realtid genom rekommendationer, automatisering och AI-agenter som kan stötta och agera direkt inne i verksamhetsprocesserna.
För att det ska fungera räcker det dock inte med kraftfulla språkmodeller. AI behöver också förstå verksamhetens sammanhang och affärslogik. Det vill säga hur processer, data, roller och affärshändelser hänger ihop.
Här är exempelvis SAP:s satsning på Knowledge Graph väldigt intressant. Det är i grunden ett sätt att ge AI mer verksamhetskontext och förståelse för relationerna mellan data, processer och affärslogik.
Det är också därför ERP plötsligt blir så centralt igen. Utan den datagrunden, det sammanhanget och den styrningen riskerar AI att bli väldigt intelligent, men ganska irrelevant för verksamheten.
Många pratar om AI-agenter just nu, är det ”hype” eller verklig förändring?
– Lite både och, skulle jag säga. Det finns definitivt mycket hype just nu. Samtidigt känns det som att vi är klart närmare verklig verksamhetsnytta än tidigare.
Skillnaden nu är att AI inte längre presenteras som fristående verktyg, utan som något som ska vara integrerat i affärsprocesserna. I Madrid pratades det mycket om hur exempelvis Joule, Business Data Cloud och SAP:s Business AI Platform tillsammans ska göra affärssystemen mer proaktiva, kontextmedvetna och självorkestrerade.
Det handlar med andra ord mindre om klick och manuella transaktioner och mer om styrning, beslut och affärsutfall.
Vad tror du att många företag behöver börja fokusera mer på redan nu?
– Jag tror att många företag behöver börja testa AI mer praktiskt i sina affärsprocesser och ERP-miljöer redan nu. Det handlar inte längre bara om att diskutera potentialen, utan om att börja förstå vad som faktiskt fungerar i den egna verksamheten.
Samtidigt tror jag att många kommer behöva skynda på arbetet med struktur, datakvalitet och processförståelse. För ju närmare affärsprocesserna AI kommer, desto viktigare blir det att systemen faktiskt förstår hur verksamheten fungerar och vilken data som går att lita på.
Vad tror du att det här kommer innebära för företag de kommande åren?
– Framför allt tror jag att vi kommer se en ganska stor förändring i hur företag ser på affärssystem och verksamhetsstyrning. Fokus flyttas från systemstöd och transaktioner till intelligenta och mer autonoma verksamheter.
Mer och mer arbete i systemen kommer utföras av AI-agenter som användarna dirigerar och interagerar med. Det i sin tur kommer också ställa nya krav på företagen. Dels kring data och processer, men också kring kompetens, säkerhet och förändringsledning när AI blir en mer integrerad del av verksamheten.
I grunden handlar det nog om en ganska stor omställning i hur företag arbetar framåt och jag tror att den omställningen kommer handla minst lika mycket om människor och arbetssätt som om själva tekniken.
Läs gärna mer här:
SAP Sapphire 2026 – här är de viktigaste nyheterna och budskapen – Implema
AI gör inte affärssystem överflödiga – det gör dem än mer affärskritiska – Implema