Träffa Implema på DUG Stockholm den 20 oktober
Den 20 oktober är det dags för Dynamic User Group Stockholm på Quality Hotel Strawberry Arena i Solna. Vi på Implema är på plats för att dela erfarenheter och konkreta exempel på hur AI-agenter i kan användas i och runt Dynamics 365.
Vår session: AI-agenter i D365. Data, processer och styrning bakom verklig effekt
AI-agenter skapar nya möjligheter att automatisera arbetsuppgifter och processer. Men steget från en fungerande demo till en lösning som kan användas i verksamheten är större än det först kan verka. Data, processer, behörigheter och styrning behöver hänga ihop. Samtidigt behöver verksamheten ta ställning till vad en agent ska få göra själv, vad som kräver mänsklig granskning och hur AI ska kommunicera med omvärlden.
Under sessionen delar Tonny Kvant och Michel Hedenstjerna, erfarenheter från verkliga implementationer och diskuterar vad som krävs för att gå från AI-demo till fungerande lösningar. Vi kommer bland annat att prata om:
- Från AI-demo till verklig implementation: Vad behöver vara på plats innan den första agenten aktiveras?
- AI med kontroll: Hur hanterar man behörigheter, datakvalitet, extern kommunikation och mänsklig granskning?
- Rätt väg framåt: När passar Microsofts standardagent och när bör man bygga en mer kontrollerad, kundspecifik lösning?
Du får också ta del av exempel på AI-agentlösningar som Implema har genomfört hos kunder och insikter om vad som skapar effekt i praktiken.
Datum: 20 oktober
Plats: Quality Hotel Strawberry Arena
Råsta Strandväg 1, 169 56 Solna
Det här pratade vi om på DUG i april 2026
Är din verksamhet redo för AI?
På DUG 365 User Group Sweden den 22 april deltog Implema med sessionen ”Är din verksamhet redo för AI?”.
Göran Flink Joles, Expert Consultant – Dynamics, lyfte blicken från enskilda AI-verktyg till den större frågan: Hur gör man organisationen redo för att investera i ny teknik på ett sätt som faktiskt ger effekt?

Utvecklingen i Microsoft- och D365-världen går snabbt. Agenter, Copilot Studio och nya tekniska möjligheter skapar helt nya sätt att arbeta. Men den avgörande frågan är inte bara vad tekniken kan göra, utan hur man skapar rätt förutsättningar för att investeringen ska ge affärsvärde.
Under sessionen pratade vi bland annat om:
- hur verksamheter kan förbereda sig för AI-satsningar
- vilka vanliga fallgropar som finns
- vad som krävs för att skapa verkligt affärsvärde, inte bara ny teknik
- hur man bygger rätt förutsättningar i organisation, arbetssätt och styrning
Göran presenterade även en scoreboard för självskattning av företagets AI readiness. Den hjälper organisationen att bedöma nuläget och identifiera områden där insatser kan behövas inför en AI-satsning.